Bajki dla niemowląt

Bajki dla niemowląt
Komunikowanie się z dzieckiem za pomocą słów, szczególnie w wieku niemowlęcym może wydawać się bezcelowe, jednakże mówienie do swojej pociechy działa pobudzająco na jej rozwój zarówno umysłowy, jak i intelektualny. Najmłodsi, z wypowiadanych do nich zdań czerpią nie tylko ich bezpośredni sens- czego w pierwszych miesiącach życia nie są w stanie zrobić- ale przede wszystkim intonację, głośność i zabarwienie emocjonalne.

Rozmawianie z tak małym dzieckiem nie dla każdego jest proste, dlatego też warto sięgnąć po bajki dla niemowląt.

Książki dedykowane najmłodszej grupie wiekowej są oparte na prostej, nieskomplikowanej fabule dostarczającej dziecku przede wszystkim bodźców wzrokowych- kolorowe, duże obrazki, niekiedy poruszające się elementy. Sama treść początkowo nie jest rozumiana przez dzieci, jednakże potrafią one wywnioskować bardzo wiele z intonacji jaką posługuje się rodzic oraz motywów pokazywanych graficznie.

Wspólne czytanie bajek może się odbywać zarówno przed snem, jak i w ciągu dnia jako element urozmaicający jego plan. Dzięki regularnemu powtarzaniu tej czynności pociecha uczy się koncentracji, słów jak również zapala się w niej sympatię do książek. Na początek dobrze jest wybierać teksty regularne głoskowo w tym również wiersze. Dziecku łatwiej będzie zapamiętać ich rytm, jak również lepiej zrozumieć przekazywane w nich emocje. W trakcie czytania warto je pokazywać również w formie mimiki. Śmieszne miny nie tylko nauczą kojarzenia słów z emocjami ale również rozbawią dziecko. Bajki dla niemowląt dostępne są również w formie audio, dzięki czemu w trakcie ich odtwarzania rodzic może w dowolny sposób bawić się ze swoim podopiecznym np. nosząc go na rękach i odgrywając opowiadane sceny.

Oprócz treści ważna jest również forma pierwszych książeczek. Produkty o przeznaczeniu niemowlęcym powinny być przystosowane do specyficznej formy poznawania świata przez dziecko, dlatego też najlepiej sprawdzą się miękkie, gumowe (w formie poduszek) oprawy, ewentualnie plastikowe lub kartonowe odpowiedniki. Zdecydowanie odradza się tradycyjne książeczki, które nie tylko po pierwszym kontakcie ze śliną mogą stać się nieużyteczne, ale przede wszystkim mogą być niebezpieczne dla dziecka.