Dziecięce lęki

Dziecięce lęki
Dzieci często wymyślają sobie niewidzialnych przyjaciół. Zastanawiamy się nad tym czy jest to normalne. Zdecydowanie tak. Dzieciom często jest ciężko wyrazić swoje emocje i myśli. Język dzieci różni się od języka dorosłych. Dzieci dużo razy wyrażają swoje emocje gestami.

Tajemniczy przyjaciel to osoba, która w mniemaniu dzieci zawsze je zrozumie. Specyficzny język, nie jest zrozumiały przez dorosłych. Ale tajemnicza osoba, nie musi być przyjacielem naszego dziecka. Dzieci często mają własne lęki. Boją się tajemniczych potworów z szafy, postaci z bajek czy filmów. Nie możemy bagatelizować sygnałów dzieci.

Jeżeli mają jakieś lęki, nie możemy na nie krzyczeć. Nie możemy wmawiać dzieciom, że ich lęki są głupie. Muszą zwracać uwagę na to, że są. Lęki nie są jedynym problemem, jakie napotykają nasze dzieci. Brak odpowiedzi na dręczące je pytania, też są ogromnym problemem. Częstą cechą ludzi jest brak chęci, prosto zwane lenistwo. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że gdy my nie odpowiemy dziecku na pytanie, to zacznie szukać odpowiedzi, u kogo innego. Jaką mamy jednak pewność, że osoba, do której trafi pytanie będzie kompetentna. Że udzieli pozytywnej odpowiedzi. Pamiętajmy, że my powinniśmy być najlepszymi nauczycielami naszych dzieci. Że wiedza, którą przyswajają ma odegrać ważną rolę w jego życiu. Ma się przydać w przyszłości. Poświęcajmy czas swoim dzieciom, pamiętajmy, że w przyszłości my będziemy oczekiwać od nich wsparcia. To jak my będziemy traktować je, będzie w przyszłości w stosunku do nas odwzajemnione.