Kąpiel, gorączka i przeziębienie – rady babuni

Kąpiel, gorączka i przeziębienie – rady babuni
Najważniejsze rady od naszej babci dotyczące pielęgnacji noworodków.

Kąpiele niemowląt:
Zagotować siano i odstawić na 1/2 godz. Przecedzić i kąpać niemowlaka. Po takich kąpielach niemowlaki są odporne na choroby, szybko siadają, chodzą, ich skóra jest odporna na odparzenia. Niemowlęta, które mają wrażliwą skórę należy kąpać w wywarze rumiankowym.

Gorączka u niemowlaka:
Podwyższona temperatura u dziecka wywołuje nipokój rodziców. Słupek termometru szybuje w górę gdy organizm walczy z chorobą. Wysoka temperatura sygnalizuje,że u dziecka pojawiła się infekcja bakteryjna lub wirusowa.U niemowlaka gorączka jest bardzo niebezpieczna. Małe dzieci często gorączkują podczas ząbkowania, po szczepieniach ochronnych. Aby obniżyć wysoką temperaturę korzystamy z domowych sposobów. Zimne okłady szybko obniżają ciepłotę ciała. Na czoło kładziemy chłodny ręcznik, lub kąpiemy w chłodnej wodzie. Bardzo dobre są ziołowe napary – herbatki z lipy i czarnego bzu, kilka łyżeczek soku malinowego i trochę miodu. Dziecko z gorączką musi dużo odpoczywać, sypialnię należy wietrzyć oraz często zmieniać pościel.

Gdy dziecko jest przeziębione:
Syrop z cebuli. Mikstura z cebuli złagodzi kaszel i ból gardła. Dwie duże cebule obrać i pokroić w kostkę lub plastry.Układamy warstwami w słoiku, każdą warstwę posypujemy cukrem. Zamykamy słoik i odstawiamy w ciemne miejsce na kilkanaście godzin. Co pewien czas potrząsamy energicznie słoik. Gdy cebula puści sok pijemy po 3 – 4 razy dziennie. Przechowujemy syrop w lodówce.