Kiedy niemowlę zaczyna siadać

Kiedy niemowlę zaczyna siadać
Rozwój niemowlęcia, czyli malucha do 12 miesiąca życia, to czas, kiedy w małym człowieku zachodzi najwięcej zmian. Do ukończenia pierwszego roku pociecha pozna różne smaki, zacznie rozpoznawać członków rodziny ale też usamodzielni się ruchowo- zacznie raczkować, podnosić się, a w rezultacie stawiać pierwsze kroki.

O tym kiedy niemowlę zaczyna siadać- co stanowi przełomowy moment w rozwoju fizycznym- czy samodzielnie się poruszać, decydują nie tylko jego wrodzone uwarunkowania ale także wsparcie i troska rodziców.

Z maluchem można ćwiczyć już od pierwszych dni życia- układanie dziecka na twardym i płaskim podłożu na brzuszku pozwoli mu ćwiczyć mięśnie kręgosłupa i szyi. Regularność treningów sprawi, że w niedługim czasie pociecha zacznie unosić się na przedramionach, podnosząc główkę i klatkę piersiową. W ten sposób do pracy zostają także pobudzone mięśnie karku, ramion oraz tułowia, które to będą szczególnie wykorzystywane podczas siadania. Dobrą, a zarazem rozwojową zabawą jest też wspólne turlanie się, przewracanie z boczku na boczek, dawanie palców do chwytania i pierwszych podciągnięć (pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie ciągnąć dziecka, a jedynie stanowić stateczny punkt zaczepienia).

Kiedy niemowlę zaczyna siadać, daje swoim opiekunom pewne sygnały, oznaczające, że moment osiągnięcia celu jest coraz bliższy. Jeśli Wasz maluch podnosi głowę, leżąc na plecach z podparciem tak zwanym łokciowym, ustawia się w pozycji klęczącej sprawiając wrażenie, że za chwilę zacznie raczkować, chwyta drabinek łóżeczka, Waszych rąk, czy oparcia wózka i próbuje się podciągać, to znaczy, że już niedługo zacznie samodzielnie utrzymywać pozycję siedzącą. Ważne, ażeby nie pospieszać dziecka, ani nie zabraniać mu tego, do czego samo dojdzie. Jeżeli pociecha samodzielnie usiadła, nie próbuj jej na siłę kłaść, kiedy wydaje Ci się, że za długo pozostaje w tej pozycji. Sam fakt, że maluch usiadł oznacza, że jego kręgosłup jest gotowy do takiego wysiłku.

Regularne wizyty u pediatry i kontrola czynionych postępów dadzą pewność, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Pociechy dotknięte schorzeniami- np. dysplazją- mogą czynić postępy nieco wolniej, co jednak przy ścisłej kontroli lekarskiej nie powinno wzbudzać żadnych obaw.