Mleko dla noworodka

Mleko dla noworodka
W pierwszych miesiącach życia, dziecko żywi się wyłącznie mlekiem. Mamy, karmiące naturalnie- piersią, nie mają problemów związanych z odpowiednim doborem pokarmu, jednakże rodzice, dla których z jakichś przyczyn konieczne jest przejście na mleko modyfikowane, wybór mieszanki może być bardzo trudny.

Mleko dla noworodka, czyli z kategorii 0- 6 miesięcy nie powinno być zmieniane. Decydując się na konkretny rodzaj i markę najlepiej jest pozostać przy nim aż do czasu zmiany grupy wiekowej (pediatrzy nie zalecają zmian firm).

Rynek jest obecnie pełen produktów dla niemowląt, dzięki czemu można dokonać wyboru spośród wielu propozycji, w tym również cenowych. Dostępne są mieszanki w części refundowane (na receptę), do kupienia wyłącznie w aptekach, jak i pełnopłatne, które nabyć można w większości sklepów. Ważnymi symbolami są A.R- przeznaczone dla alergików, lub przeciwdziałające nadmiernemu ulewaniu się, H.A- przeznaczone dla niemowląt o podwyższonym ryzyku wystąpienia alergii, PRE- przeznaczone dla wcześniaków. Dobór zależy od predyspozycji dziecka, jak również zaleceń lekarza, w Polsce najpopularniejszymi markami od lat pozostają: Bebilon, Nan, Bebiko, a ostatnimi czasy również Enfamil.

Mleko dla noworodka winno się dawkować zgodnie z zaleceniami pediatry, jednakże ogólnie przyjęte jest, iż dziecko w pierwszej dobie przyjmować powinno każdorazowo ok. 7 ml pokarmu, w drugiej dwukrotność tej wartości, zaś w trzeciej już 38 ml, czwartej 58ml, dnia piątego 68ml, zaś później zgodnie z informacjami na etykiecie. Ciężko jest jednoznacznie określić potrzeby żywieniowe dziecka, jako że karmienie piersią- czyli naturalny sposób zaspokajania głodu i pragnienia malucha- nie jest mierzalny.

Oczywiście karmienie butelką ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, jednakże argumentem nadrzędnym winno być dobro dziecka. Karmienie naturalne w wielu przypadkach jest niemożliwe, co generuje potrzebę przestawienia się na mleko modyfikowane. Specjalnie zaprojektowane smoczki, jak również systemy odpowietrzające i autonomiczne kształty butelek oraz akcesoriów sprawiają, że sztuczne karmienie coraz bardziej przypomina naturalne.

W czasie podawania pokarmu najważniejsza jest bliskość pomiędzy opiekunem, a maluchem. Ciepło, znajomy zapach i głos sprawiają, że pociecha czuje się pewnie i bezpiecznie.