Niemowlęca czkawka

Niemowlęca czkawka
Rodzice małych dzieci na co dzień muszą stawać przed wieloma wyzwaniami. Mały człowiek, traktowany jako istota nie tylko najważniejsza ale również bardzo krucha, nierzadko przyprawia swoich opiekunów o szybsze bicie serca. Z czasem, niektóre przypadłości- choć niegroźne- pozostają uciążliwym, powtarzalnym elementem życia rodziny.

Jedną z takich rzeczy jest czkawka, pojawiająca się u noworodków i niemowląt. Przyczyn jej występowania jest bardzo wiele, wśród nich wyróżnić można: przejedzenie, głośny śmiech, połknięcie powietrza (powodujące również niekiedy kolki) oraz wychłodzenie ciała. Teoretycznie rzecz ujmując za samo zjawisko czkawki odpowiedzialna jest przepona, której rytmiczne skurcze prowadzą do zamknięcia głośni i strun głosowych przy wdechu, skąd wywodzi się charakterystyczny dźwięk. Za częstsze pojawianie się czkawki odpowiedzialny jest nierozwinięty układ nerwowy, który warunkuje pracę wspomnianej wcześniej przepony.

Pomimo iż zjawisko to występuje jeszcze w czasie życia płodowego i jest w zasadzie nieuniknione można zminimalizować jego częstotliwość. Istotnymi czynnikami wpływającymi na ten stan rzeczy są: pozycja i sposób karmienia, wywoływanie odbicia po posiłku oraz utrzymywanie stałej, ciepłej temperatury ciała dziecka. W trakcie trwania czkawki należy zadbać o przywrócenie normalnego rytmu oddechu pociechy. Mamy polecają karmienie (lub dokarmianie po posiłku) piersią. Używając butelek warto zaopatrzyć się w te, które posiadają system tzw. antykolkowy, czyli odpowietrzający. Trzeba pamiętać, że przekazywane z pokolenia, na pokolenie ludowe sposoby na pozbycie się czkawki, między innymi: zatrzymywanie powietrza, straszenie, ssanie cukru, miodu, picie soku z cytryny czy picie dużej ilości wody absolutnie nie mogą być stosowane wobec dzieci, szczególnie w wieku niemowlęcym.

Utulenie, okrycie, napojenie, utrzymanie dziecka w pozycji stojącej, pogłaskanie, uspokojenie czy dostawienie do piersi pomoże w ukojeniu czkawki, która jednak bardziej martwi rodziców, niż pociechy. Wraz z wiekiem, czkawka ustępuje, pojawiając się okazjonalnie, tak jak u osób dorosłych

Niemowlęca czkawka u niemowląt i noworodków może być poważnym problemem dlatego zachęcamy do konsultacji z pediatrą lub poczytanie więcej w literaturze naukowej.