Rozwój niemowlęcia

Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia jest ważny od samego początku. Okres niemowlęctwa to czas między pierwszym dniem, a 12 miesiącem życia dziecka. W trakcie pierwszego roku pociecha najszybciej rośnie, najefektywniej się uczy i poznaje swoimi zmysłami cały, otaczający ją świat.

Rozwój niemowlęcia dzieli się zazwyczaj na miesiące, te zaś rozbijane są na tygodnie, podobnie jak w okresie ciąży. System liczenia wieku zmienia się wraz z upływającym czasem oraz pozyskanymi przez dziecko umiejętnościami. Od pierwszego karmienia, aż po pierwszy krok dziecko stopniowo, coraz wolniej, ale i dokładniej przyswaja wszystko to, co ma okazję poznać.

Od czasu zygoty, po życie płodowe, aż do narodzin, dziecko przechodzi wiele zmian, z których największą jest niewątpliwie pojawienie się na świecie. Nauka samodzielnego oddychania, jedzenia i funkcjonowania dla każdego maluszka stanowi naturalną kolej rzeczy, jest jednakże wyzwaniem dla opiekunów. Pierwszy miesiąc życia, czyli okres zwany noworodkowym pozwala całej rodzinie na wzajemne nauczenie się siebie, poznanie własnych przyzwyczajeń, reakcji i odnalezienie się w nowej sytuacji. Do szóstego miesiąca życia dziecko karmione mlekiem (naturalnym matki lub modyfikowanym) ma nader wiele energii. Na przestrzeni tych tygodni nauczy się sprawnie spożywać pokarm (z piersi albo butelki), przekręcać z plecków na brzuszek, trzymać główkę prosto, głużyć i gaworzyć, siadać z podparciem i reagować na niektóre dźwięki, w tym między innymi imiona domowników oraz swoje. Rozwój niemowlęcia w drugim półroczu jest niezwykle ważny, szczególnie przez wzgląd na fizyczne aspekty. Po ukończeniu szóstego miesiąca, dieta malucha zostaje wzbogacona o nowe, tzw. stałe pokarmy. Od tej pory dziecko zaczyna jeść warzywa, owoce, a także kaszki na bazie mleka krowiego. Między siódmym, a ósmym miesiącem życia maluchy zaczynają samodzielnie siadać, raczkować i stawać. W „dzieciństwo” większość niemowląt wchodzi na własnych nóżkach.

Samodzielność, która tak cieszy najmłodszych generuje jednocześnie konieczność baczniejszego kontrolowania pociechy przez opiekunów. Ukończywszy pierwszy rok życia, dziecko staje się bardziej kontaktowe i rozumne. Chcąc komunikować się z otoczeniem niedługo zacznie wymawiać pierwsze słowa.