Witaminy dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt
Odpowiednio zbilansowana dieta, połączona z aktywnością fizyczną jest dla dziecka ważna nie tylko od pierwszych dni życia ale jeszcze za czasu życia płodowego. Dostępne w aptekach specjalne suplementy diety dedykowane kobietom w ciąży, jak również witaminy dla niemowląt powinny być zażywane wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego, jednakże w większości przypadków przyszłym mamom zaleca się zażywanie kwasu foliowego, najlepiej jeszcze w trakcie starań o dziecko, zaś noworodki często przyjmują witaminę D.

Zapotrzebowanie na suplementy diety w tak młodym wieku mogłoby wydawać się dziwne, jednakże kierując się aktualnymi wynikami badań można stwierdzić, że w pokarmie naturalnym występuje zbyt mało witamin D i K, zaś karmienie mieszankami nie uzupełnia dostatecznie zapotrzebowania na witaminę D. Wszelkie kroki prowadzące do uzupełniania diety niemowlęcia winny być konsultowane z lekarzem pediatrą, najlepiej tym, który od urodzenia prowadzi dziecko. Jeszcze w szpitalu, po porodzie rodzice otrzymują pierwsze informacje odnośnie prawidłowego żywienia maluchów, ci którzy przed rozwiązaniem uczęszczają do szkoły rodzenia mają możliwość dokładniejszego zapoznania się tym tematem. Witaminy dla niemowląt dostępne są w większości aptek, mają formę kapsułkową rozpuszczalną w mleku, wodzie lub innym napoju, np. herbatce. Dzięki bezsmakowej i bezzapachowej formie najmłodsi nie zauważają obecności takowych „dodatków”. Warto zauważyć, że mamy pozostające na diecie wegetariańskiej powinny uzupełniać także poziom witaminy B12, która zawarta jest przede wszystkim w produktach mięsnych. Odstawianie suplementów diety po 6 miesiącu życia nie jest przypadkiem. To właśnie wtedy do diety małego smakosza dołączają nowe, bogate w składniki odżywcze pokarmy, które naturalnie regulują poziom wszystkich witamin w organizmie dziecka.

Brak dostarczania organizmowi odpowiednich produktów, bogatych szczególnie w witaminę D, jeszcze w czasie życia płodowego może przyczynić się do niższej masy urodzeniowej, spowolnionego wzrostu oraz przedwczesnych porodów. Witamina D wspomaga zagnieżdżenie się zarodka w macicy niwelując możliwość odrzucenia go przez organizm matki, co z kolei sprawia, że powinny po niego sięgać nie tylko kobiety w ciąży ale również te, które ciążę planują.