Ząbkowanie u niemowląt

Ząbkowanie u niemowląt
Bezzębna buzia niemowlęca jest wbrew pozorom niezwykle uroczym widokiem. Odsłonięte w uśmiechu dziecięce dziąsła potrafią rozczulić niemal każdego, jednakże w życiu wszystkich małych ludzi przychodzi moment, w którym pojawiają się pierwsze ząbki. Niekiedy, czas w którym się wyżynają pozostaje niezauważony, jednakże często przynosi on za sobą wiele bólu, płaczu i nieprzespanych nocy.

Okres ząbkowania zależny jest od uwarunkowań rodzinnych. Pierwsze, tak zwane białe kreseczki mogą pojawić się już w trzecim miesiącu, jednakże każdy inny miesiąc, aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia nie powinien niepokoić. Ząbki mogą wyżynać się od kilku dni, do kilku miesięcy. Pierwszymi objawami jest nadmierne ślinienie się, wpychanie dziecko rączek, gryzaczków i innych przedmiotów do buzi, mniejszy apetyt, a niekiedy również problemy ze snem. Fizycznie rzecz biorą, dziąsło, w którym ząbek zaczyna się wyżynać jest zaczerwienione, drażliwe, swędzące, a bardzo często również bolesne. Masowanie bolącego lub swędzącego miejsca, jak również podawanie schłodzonych gryzaczków przynosi czasową ulgę. W walce z nieprzyjemnościami pomaga też smoczek, jednakże warto zaznaczyć, iż niektóre dzieci reagują na niego bardzo źle, nie tolerując go i nie dopuszczając do jego stosowania.

Zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki. Zdarza się, że ustępują one miejsca dwójkom, lub swoim górnym odpowiednikom. To, w jakiej kolejności rosną ząbki nie ma większego znaczenia, jednakże kontrola dziecięcego stomatologa jest wskazana w każdej z ewentualności, nawet przed ich wyjściem. W trakcie wyżynania może także wystąpić stan zapalny dziąseł. Domowymi sposobami na walkę z nim jest przede wszystkim napar z rumianku, którym należy przemywać dotknięte chorobą miejsca kilka razy dziennie i po każdym posiłku.

Ząbkowanie wymaga także wzmożonej czujności opiekunów względem ogólnego stanu zdrowia dziecka. Naturalnym jest podniesienie temperatury ciała do ok. 38 st. C, w przypadku którego za zgodą lekarza można podać np. paracetamol w czopkach (powyżej 6 msc życia), jednakże wszelkie inne anomalie należy niezwłocznie skonsultować z pediatrą.